Madryt z Mambotaxi – śladami Almodovara

Madryt i Pedro Almodovar zawszy byli ze sobą związani. Pedro Almodovar kiedy miał 17 lat uciekł z małego miasteczek Calzada de Calarava, aby przybyć do miasta o którym marzył, do Madrytu. Jego rozwój artystyczny związany jest z Madrytem, który bardzo często pojawia się w jego filmach. Proponujemy krótką wycieczkę po niektórych miejscach związanych z filmami jednego z najważniejszych reżyserów współczesnego kina hiszpańskiego.

Oto niektóre tylko miejsca, które możemy zobaczyć w firmach Almodovara.

Calle Montalban 7.

Przy ulicy Montalban pod numerem 7 u góry na poddaszu mieszkała Pepa. „Kobiety na skraju załamania nerwowego” (Mujeres al borde de un ataque de nervios) (1987)


Calle San Millán 3

La Bobia dawna świątynia Madryckiej Movidy. Miejsce jednej ze scen filmu „Labirynt namiętności” (Laberinto de pasiones) (1982).


Calle Hortaleza 88.

Dawny klasztor dziś siedziba związku UGT (Powszechnego Związku Robotników), gdzie toczyła się akcja filmu „Pośród ciemności” (Entre tinieblas) (1983).


Plaza de Alamillo.

To tutaj Becky del Paramo wysiadając z limuzyny wchodzi w gówno. Również tutaj mieściło się mieszkanko w suterenie, gdzie mieszkała Becky (Marisa Parades). ¨Wysokie obcasy¨ (Tacones lejanos) (1990)


Plaza de Puerta de Moros

To tutaj, przy fontannie na placu Brama Maurów Leo (Marisa Parades) zaoferowała 5.000 peset za ściągnięcie jej butów. „Kwiat mego sekretu” (La flor de mi secreto) (1995).


Plaza de Cascorro (El Rastro)

Na tym placu siostry sprzedawały swoje produkty. „Pośród ciemności” (Entre tinieblas) (1983).


Plaza de Santa Ana

To tutaj, w klubie „Villa Rosa” przy placu Santa Ana Miguel Bose zamieniał się w transwestytę o imieniu Letal. „”, (Tacones lejanos) (1990)


Gran Vía 41

Dawniej była tu restauracja Manila (dziś Benetton), w której jedli kolację Pablo, Tina i córka przyjaciółki. „Prawo pożądania” (La ley del deseo) (1986)


Plaza de la Provincia

Na placu Provincia burdelmama (doña Centro de Mesa – Pilar Bardem) zatrzymuje autobus komunikacji miejskiej. „Drżące ciało” (Carne trémula) (1997)


Puerta de Alcalá

Jest styczeń 1970 mały Viktor przychodzi na świat w autobusie komunikacji miejskiej. Pierwsze co widzi przez szyby autobusu to Brama Alcala na placu Niepodległości. „Drżące ciało” (Carne trémula) (1997)


Plaza Chueca

Na ulicy Gravina 11 przy placu Chueca w tawernie Ángel Sierra Leo na kolacji z Betty wypowiada te słowa: „Poza piciem, wszystko przychodzi mi z takim trudem”. „Kwiat mego sekretu” (La flor de mi secreto) (1995)


Gran Via 12

Bar Chicote gdzie Blanca Portillo wspomagana ginem z tonikiem zdradza prawdę, którą przetrzymywała przez lata. „Przerwane objęcia” (Los abrazos rotos) (2009)


Calle Conde Duque 11

Przed bramą dawnych koszarów Conde Duque miała miejsce scena kiedy to Tina (Carmen Maura) wypowiada te słowa “¡Vamos, riégueme! ¡No se corte, riégueme!” (Proszę się nie ociągać , proszę mnie polewać!) i w tym momencie zostaje oblana wodą. „Prawo pożądania” (La ley del deseo) (1986)


Viaducto de Segovia , calle Bailén

Ulubiony most samobójstw, którzy chcą  dokonać ostatecznego skok. Ulica Segovia i Wiadukt pojawiają się w niezliczonych powieściach i filmach. Almodovar wydaje się mieć również słabość do niego i możemy zobaczyć to miejsce w wielu filmach.  Jak: „Przelotni kochankowie” (Los amantes pasajeros)(2013) czy Matador (Matador)(1986)


Calle Almagro, 38.

Przy ulicy Almago 38 znjadował się dom rodziny Bandera w „Kobietach na skarju załamania nerwowego” (Mujeres al borde de un ataque de nervios) (1987)


Calle de Sevilla, 3.

Dom gdzie mieszkała Kika w filmie „Kika” (Kika) (1993)


Poniżej mapa miejsc związanych z filmami Almodovara.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram