Dzień jedenasty. Puente de Villarente – Leon.

Kategoria:

Muszę przyznać, że trochę wykończyła mnie nocna podróż i wieczorem koło 22 już byłem w łóżku. Prawie tak jak większość innych pielgrzymów. Tak więc przed 23 już spałem i obudziłem się jakoś przed 5 rano. Nie wiem czy się obudziłem sam, czy to były odgłosy z innych pokoi. Okazało sie, że moje wstawanie o 6 rano wcale nie jest tak wczesne. Jako jeden z ostatnich wstalem, kiedy większość już była w trasie. Mi się za bardzo nie spieszyło. Jako, że do Leon zostało mi tylko 12 km, co zajęło mi jakies 3 godziny.

Szlak do Leon jest w miarę prosty. Do pokonania mamy kilka wzniesień. Przechodzimy przez jedną małą wioskę, Arcahueja. Po miej wiecej 2 godzinach po pokonaniu ostatniego wzniesiania w dole wyłania nam się Leon. Do miasta wchodzimy przez dzielnicę Puente Castro, dawna dzielnica żydowska, położona po drugiej stronie rzeki Torio. Skąd pozostało mi już niedaleko do centrum.
IMG_0436.JPGIMG_0440.JPG

Od samego początku miasto Leon robi wrażenie miasta przyjemnego dla turysty. Szlak idzie po wąskich uliczkach i przechodzi koło placu San Marcelo, ja idę dalej pod katedrę, aby tam zjeść śniadanie. Po krotkim odpoczynku udałem się do schroniska, aby zostawić rzeczy i zameldować się. Niestety okazało się, że pokoje będą wolne dopiero po godz 11. Postanowiłem zostawić plecak i pójść na zwiedzanie miasta.

Leon dawna stolica królestwa Leon, które istniało od 910 roku, aż do XIII wieku. Miasto powstaje jako obozowisko wojskowe rzymskich legionów, stąd też nazwa miasta. Ale największe znaczenie zaczyna nabiarać, kiedy to García syn Alfonsa III króla Asturias, przenosi stolicę królestwa do Leon i tworzy nowe królestwo Leon. W okresie rekonkwisty królestwo Leon odegrało bardzo ważną rolę, czynnie uczestnicząc w walkach w ramach rekonkwisty półwyspu iberyskiego. Dzisiaj to średniej wielkości miasto, z około 130.000 mieszkańców, jest stolicą prowincji Leon. Widząc napisy niepodległościowe na murach, zaczęłem sie zastanawiać dlaczego to Valladolid jest stolicą regionu Kastylia i Leon, a nie właśnie Leon, które wydaje się, że miało większe znaczenie. Ale to już są decyzje polityczne, tak jak przeniesienie stolicy z Madrytu do Valladolid w latach 1601-1606

IMG_0446.JPG

IMG_0449.JPG

IMG_0448.JPG

Jeśli chodzi o zabytki to z najważniejszych jest katedra, jeden z najlepszych przykładów klasycznego gotyku, ktora powstała w XIII wieku. A w środku możemy podziwiać fantastyczne witraże, których według informacji turystycznej miasta jest 1800 metrów kwadratowych. Poza katedrą warta zobaczenia jest Colegiata de San Isidro. Bazylika romańska, ktora powstawała na przełomie XI i XIII wieku. Warte zobaczenia jest muzeum, które zawiera miedzy innymi tzw. Kielich Doña Urraca. Ostatnio historycy i badacze doszli do wniosku po wielu badaniach i na podstawie rożnych dokumentów, że jedną z części kielicha może być święty Graal, czyli kielich z którego Chrystus pił podczas Ostatniej Wieczerzy. W tym miescu rownież odbyły sie pierwsze Cortezy, czyli coś w rodzaju dzisiejszego parlamentu, w którym uczestniczyli poza przedstawicielami kościoła, arystokracji i króla, także zwykli mieszkańcy mając prawo głosu i głosowania. UNESCO uznało Leon jako kolebkę systemu parlamentarnego.
W mieście możemy też zobaczyć budynek zaprojektowanany orze Antonio Gaudiego, Casa de Botines i wiele innych, jak klasztor San Marcos z XVI wieku.

IMG_0471.JPG

IMG_0477.JPG

IMG_0496.JPG
A wracając do schroniska to w mieście jest ich kilka. Wybrałem to które miało dobre opinie i było jak najbliżej centrum. Koszt to 10 euro za pokój wieloosobowy, a 20 euro za indywidualny. Bardzo fajne schronisko, posiada własny dziedziniec z ogrodem, mamy do dyspozycji jadalnie, ale niestety otwarta tylko w określonych godzinach. Uwaga schronisko jest dla wszystkich, więc jak by ktoś chciał przenocować za 10 euro nie musi być pielgrzymem. Spokojnie polecam na nocleg i tak większość dnia spędzamy zwiedzajacej miasto.
Również bardzo dobrze jest położone, nie tylko z uwagi na bliskość do katedry, ale rownież, że jest w samym centrum dzielnicy Húmedo, typowa dzielnica z barami, aby wyjść wieczorem.

Kontakt do schroniska
Albergue Unamuno
Calle San Pelayo 15
24003 Leon
Można robić rezerwacje telefoniczne i przez internet.
Web www.residenciaunamuno.com

IMG_0452.JPG

IMG_0450.JPG

IMG_0453.JPG

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram