Wystawa „El Greco i jego wpływ na malarstwo współczesne” w Muzeum Prado

Kategoria: ,

Unikalną wystawę prezentującą 26 obrazów i rzeźb El Greco (Dominikos Theotokopulos,1541-1614) zestawionych z 80 działami artystów żyjących i tworzących w XIX i pierwszej połowy XX wieku można oglądać jeszcze do 5 października w Muzeum Prado.adoracja

Jeśli ktoś choć raz miał możliwość zetknięcia z działami kreteńsko-toledańskiego mistrza, jego sposób malowania zapadnie mu w pamięci na zawsze. Nie da się ukryć, że jest on niepowtarzalny. Obrazy El Greco pełne są ekstazy, ekspresji, żywych barw. Wyróżniają się wydłużonymi, nieproporcjonalnymi postaciami, których muskulatura jest daleką reminiscencją postaci Michała Anioła, z którymi malarz zetknął się podczas swojego pobytu w Rzymie. W Muzeum Prado prezentowane są najwybitniejsze prace El Greco, zarówno te które na stałe wchodzą w skład kolekcji Patrimonio Nacional i muzeum, jak i te wypożyczone na czas wystawy z najbardziej renomowanych muzeów na całym świecie. Wśród prezentowanych dzieł można zobaczyć m.in.:  „Obnażenie z szat”, ”Adorację Imienia Jezus”, „Damę w futrze”, „Widok Toledo”, „Portret szlachcica z ręką złożoną na piersi”, „Portret starca”, „Laokoon”.

Nic dziwnego, że wyjątkowe prace El Greco, nie mające sobie równych wśród prac mu współczesnych artystów, zapominane na wiele wieków, zwróciły uwagę twórców żyjących i tworzących w XIX i na początku XX wieku. I to artystów reprezentujących różne prądy w sztuce. Na wystawie w Muzeum Prado można oglądać i kontemplować prace takich malarskich sław jak: Edouard Manet, Paul Cezanne, Pablo Picasso, Joaquin Sorolla, Oskar Kokoschka, Marc Chagall, Jackson Polloch oraz wielu innych. Wszystkie prezentowane obrazy w mniejszym lub większym stopniu inspirowane były twórczością El Greco.

Ja jednak po obejrzeniu wystawy „El Greco i malarstwo współczesne” dochodzę do wniosku, że Kreteńczyk nie miał sobie równych. Ekspozycję zdecydowanie warto obejrzeć chociażby ze względu na jego prace.

Wystawę można oglądać w Muzeum Prado przy Paseo del Prado b/n, od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00 oraz niedzielę w godz. 10.00-17.00, koszt wejściówki 14 Euro osoba dorosła i 7 Euro bilet ulgowy i od poniedziałku do soboty w godz. 18.00-20.00 oraz niedzielę w godz. 17.00-19.00 koszt wejściówki 7 Euro osoba dorosła i 3,5 Euro bilet ulgowy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram