Co łączy Madryt i Barcelonę?

Madryt i Barcelona to dwa największe miasta Hiszpanii. Zazwyczaj rozpatruje się je jako rywalizujące ze sobą metropolie. Niemniej jednak więcej je łączy niż dzieli. Zarówno Madryt, jak i Barcelona są miastami bardzo rozpoznawalnymi na świecie. Ze względu na swój kosmopolityczny charakter, są miejscami idealnymi do życia zarówno dla ludzi przybywających z innych regionów autonomicznych Hiszpanii, jak i z innych krajów czy kontynentów.

Madryt - Barcelona
Madryt – Barcelona

Spacery po Madrycie i Barcelonie

Oba miasta są bardzo często wybierane jako cel wycieczek typu city break. Zapewne wpływa na to wiele czynników. Pierwszy to łagodny klimat, który sprzyja zwiedzaniu, przebywaniu na świeżym powietrzu i kontemplowaniu wspaniałych miejskich widoków. Oba miasta kuszą dużą ilością parków i terenów zielonych. W Madrycie należy wymienić Park Retiro i Casa de Campo, natomiast w Barcelonie Park Ciutadella, Park Güell czy ogromne Wzgórze Montjuic. Mimo dużej ilości turystów przewijających się przez centra Madrytu i Barcelony, oba miasta są zadbane i czyste.

Madryt, Pałac Królewski

Architektura w Madrycie i Barcelonie

Kolejną atrakcją dwóch omawianych dziś przez nas metropolii jest ich wspaniała architektura. Spacerując po ulicach Madrytu można napotkać na przepiękne monumentalne budowle takie jak: Pałac Królewski, gmach Muzeum Prado, Banco de España, Circulo de Bellas Artes, Katedra Almudeny, Mercado San Miguel czy Palacio de Cibeles.

W Barcelonie na uwagę zasługują z jednej strony secesyjne budowle z przełomu XIX i XX wieku tj. Palau de la Musica, Casa Batllo czy słynna Sagrada Familia, a z drugiej architektura nowoczesna, której maksymalnymi reprezentatnami mogą być Torre Agbar, Hotel W czy kontrowersyjny Disseny HUB.

Barcelona – Teleférico del Puerto

Gastronomia w Madrycie i Barcelonie

Nie od dziś wiadomo, że Hiszpanie należą do tych narodów, które lubią dobrze zjeść i w miłym towarzystwie przesiadywać godzinami w barach, restauracjach i kawiarniach. Te preferencje mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego przekładają się między innymi na ogromną ilość barów i restauracji, które znajdują się w Madrycie i Barcelonie. W stolicy Hiszpanii funkcjonują 22 lokale z gwiazdkami Michelin oraz najstarsza wg. Księgi Rekordów Guinnessa restauracja na świecie — Casa Botín.

W Barcelonie bardzo dobrze można zjeść Can Culleretes z 1786 roku lub w jednej z 29 restauracji nagrodzonych gwiazdkami Michelin (polecamy sprawdzone przez przewodnika Barcelona po polsku: ABAC – 3*, LASARTE – 3* czy TICKETS – 1*)

Hiszpańskie tapas

Muzea w Madrycie i Barcelonie

Madryt i Barcelona są jednymi z ważniejszych centrów europejskiej kultury i sztuki. Oferta kulturalna jest tu bardzo szeroka poczynając od licznych muzeów, galerii, teatrów kończąc na festiwalach i koncertach. Wśród muzeów prezentujących sztukę w Madrycie należy wyróżnić trzy, które usytuowane są na Paseo del Prado, inaczej zwanej Aleją Sztuki. Są to muzea Prado, Reina Sofia i Thyssen-Bornemisza oceniane przez specjalistów jako jedne z najlepszych na świecie.

W Barcelonie numerem jeden dla miłośników sztuki jest Museo Picasso (jedyne, przy którego tworzeniu współpracował Picasso). Innymi muzeami godnymi polecenia w stolicy Katalonii są: Museo MIRÓ czy Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii (MNAC) gdzie znajduje się jedna z największych kolekcji sztuki romańskiej na świecie.

Muzeum Prado w Madrycie

Piłka nożna

W kraju, gdzie piłka nożna uważana jest za „nową religię” zdecydowanie niezapomnianym doświadczeniem jest obejrzenie meczu, jeśli nie na żywo na samym stadionie, to w jednym z licznych barów w otoczeniu tryskających entuzjazmem kibiców. Madryt jest siedzibą dwóch słynnych klubów piłkarskich: Real Madrid i Atletico de Madrid. Jeśli data pobytu w stolicy nie pokrywa się z terminem spotkania piłkarskiego warto odwiedzić stadiony Santiago Bernabéu i Wanda Metropolitano, które udostępniają zwiedzającym między innymi część muzealną, punkty widokowe na trybunach, szatnie piłkarzy, centrum konferencyjne i na końcu doskonale zaopatrzony sklep z pamiątkami.

Barcelona to również dom dwóch klubów piłkarskich: FC Barcelona i RCD Espanyol, których stadiony można zwiedzać. Stadion CAMP NOU należący do Barçy to największy stadion piłki nożnej w Europie i miejsce, w którym inauguracyjny mecz został rozegrany z drużyną z Polski:-)

Stadion Realu Madryt

Przewodnik po Barcelonie

Zarówno Madryt, jak i Barcelonę warto zwiedzać z lokalnym przewodnikiem. Żadna książka ani blog nie oddadzą tak specyfiki miasta, jak odpowiednia osoba w odpowiednim miejscu.

Serdecznie polecamy usługi naszego przyjaciela Sebastiana Maczka, licencjonowanego przewodnika po Barcelonie, który jest specjalistą w swojej dziedzinie oraz lubi żywe kontakty z ludźmi. Razem z najlepszymi przewodnikami po Barcelonie dopasowuje wycieczki do indywidualnych zainteresowań, dostępnego przedziału czasowego i rodzaju transportu. Organizują ciekawe wyjazdy związane z tematyką cavy i wina, szlakiem templariuszy czy średniowiecznych miasteczek COSTA BRAVA.

Polskojęzyczni przewodnicy w Barcelonie

Zwiedzając Madryt warto wybrać się również do Barcelony. Podróżując szybkim pociągiem AVE dojazd z jednego miasta do drugiego trwa ok. 3 godzin.

Zapraszamy do kontaktu:-)

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram