Madryt – Covid-19, aktualne obostrzenia

Kategoria:

Aktualizacja 15.04.2021

Wybierając się do Madrytu, warto jest zapoznać się z aktualnie obowiązującymi zasadami związanymi z przemieszczaniem się osób w dobie pandemii. Madryt jest jednym z regionów Hiszpanii, które ma najłagodniejsze obostrzenia. Podczas gdy w niektórych regionach całkowicie zamknięto działalność gastronomiczną, to władze Madrytu ograniczyły tylko ramy godzinowe w stołecznych barach i restauracjach. Poza działalnością dyskotek, czy innych lokali nocnych, która jest zabroniona, jak na dzisiejsze czasy, to wszystko działa w miarę normalnie. Oczywiście z pewnymi ograniczeniami i zaleceniami. Otwarte są również wszelkie obiekty muzealne, jak Muzeum Prado czy Pałac Królewski. Możemy również przemieszczać się po regionie i odwiedzić np. olbrzymi pałaco-klasztor El Escorial.

Informacje podane dotyczą Wspólnoty Madrytu. Należy zwrócić uwagę, że każdy region w Hiszpanii ma swoje własne ograniczenia.

KORONAWIRUS COVID-19- AKTUALNE OBOSTRZENIA OBOWIĄZUJĄCE W MADRYCIE

Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii (a co za tym idzie, obejmu to również oczywiście Madryt) drogą powietrzną lub morską muszą poddać się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia. Ponad to wszyscy są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego, dostępnego na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Formularz generuje kod QR, który należy okazać na granicy.

Wymagany test

Od 23 listopada 2020 roku, wszyscy pasażerowie przybywający do Hiszpanii z państw ujętych na liście ryzyka (w tym również z Polski, stan na dzień 15.04.2021, według dokument Ministerstwa Zdrowia z listą krajów i stref), zobowiązani są do posiadania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. 

Test musi być zrealizowany w czasie 72 godzin przed terminem przyjazdu.

Obecnie uznawane są wynik następujących testów typu:
 • PCR (RT-PCR),
 • TMA (ang. Transcription Mediated Amplification),
 • RT-LAMP (ang. Reverse Transcriptase Loop-Mediated Isothermal Amplification).

Zaświadczenie w formie papierowej lub cyfrowej (w języku hiszpańskim i/lub angielskim, francuskim, niemieckim lub z tłumaczeniem przysięgłym na język hiszpański) musi zawierać: datę badania, dane osobowe pacjenta oraz numer dokumentu (wskazany w formularzu sanitarnym), oznaczenie i dane kontaktowe do ośrodka medycznego wykonującego test oraz wskazanie negatywnego wyniku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Od 8 marca podróżujący z Brazylii, RPA, Botswany, Komorów, Ghany, Kenii, Mozambiku, Tanzanii, Zambii, Zimbabwe, Peru i Kolumbii muszą odbyć obowiązkową kwarantannę trwającą 10 dni po przybyciu do Hiszpanii lub 7 dni w przypadku dostarczenia negatywnego RT-PCR lub innych dopuszczalnych testów 

OGRANICZENIA OBOWIĄZUJĄCE WE WSPÓLNOCIE MADRYTU

 • godzina policyjna od 23:00 do 06:00
 • lokale gastronomiczne, czynne do godz. 23:00, przy czym nowi klienci mogą wejść do godz. 22:00. Sprzedaż na wynos i z dostawą do domu może być kontynuowana do 24.00;
 • maksymalnie 6 osób przy stoliku na zewnątrz restauracji czy baru, natomiast w środku może być tylko 4 osoby;
 • apteki, placówki medyczne, gabinety weterynarzy, stacje benzynowe i te jednostki, które świadczą usługi podstawowej potrzeby, mogą być otwarte w nocy;
 • zakazane są odwiedziny i spotkania w domach poza osobami zamieszkującymi wspólnie, wyjątkiem są odwiedziny osób, które sprawują opiekę nad innymi osobami,
 • maseczki są obowiązkowe, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz lokali gastronomicznych, z wyjątkiem momentu spożywania napoju lub jedzenia;
 • zaleca się, aby osoby starsze nie wychodziły na zewnątrz;
 • zachęca się do pracy zdalnej z domu. 
Madryt, Covid-19 aktualne obostrzenia

DODATKOWE OGRANICZENIA W TZW. ZBS

Zona Basica de Salud (ZBS) są to strefy działania ośrodków zdrowia. Madryt od dłuższego już czasu wprowadził selektywne ograniczenie w swobodzie przemieszczania się, które dotyczą ZBS. Są to tereny, które podlegają do danego ośrodka zdrowia. W jednej dzielnicy możemy mieć jeden lub kilka ośrodków zdrowia i często ich nazwy nie mają nic wspólnego z nazwą miasteczka czy dzielnicy. Co tydzień w zależności od ilości nowych przypadków  podawana jest lista stref ZBS, które zostają objęte dodatkowymi restrykcjami. 

Co to oznacza, kiedy dana strefa jest objęta dodatkowymi ograniczeniami?

Oznacza to ograniczenia w przemieszczaniu się zarówno do strefy jak i na zewnątrz. Osoby, które zamieszkują daną strefę nie mogą przemieszczać się poza swoją strefę. Mogą poruszać się tylko wewnątrz. Osoby, które są z poza strefa nie mogą wkraczać do danej strefy. Wyłączone z tego są osoby, które:

 • wracają do swojego stałego miejsca zamieszkania, 
 • muszą przemieszczać się w celu wykonana pracy, pójścia do szkoły, do lekarza, ośrodków zdrowia, itp. 
 • w celu pomocy osobom starszym i opieki nad nimi, 
 • załatwienia spraw urzędowych w instytucjach finansowych, sądowych itp. 
 • z powodu siły wyższych lub innych nagłych sytuacji
 • inne powody, które są w jakiś sposób uzasadnione. 

Na stronie Wspólnoty Madrytu możecie znaleźć mapę interaktywną, gdzie w prosty sposób można zobaczyć jakie strefy są aktualnie na liście. Również, na tej samej stronie jest wzór zaświadczenia, które pozwala na przemieszczanie się pomiędzy strefami włączonymi na listę z ograniczoną mobilnością.  

Jeśli macie jakiekolwiek pytania co do aktualnej sytuacji w Madrycie zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszelkie wasze pytania, czy wątpliwości. Zapraszamy do zwiedzania Madrytu z nami.

Madryt z przewodnikiem

Pamiętajcie również, że jedną z najlepszych form poznania Madrytu i jego okolic jest odkrywanie go razem z lokalnym przewodnikiem po Madrycie. Dlatego też zapraszamy na nasze wycieczki, które pozwolą wam zobaczyć Madryt, dowiedzieć się o jego zwyczajach, historii poprzez jego mieszkańców. Wszystkie nasze wycieczki są dostosowywane do zainteresowań naszych klientów. Zawsze możecie też liczyć na naszą pomoc w organizacji waszego pobytu, jak i rekomendacje miejsc na noclegi, posiłki, rozrywkę czy odpoczynek. Zapraszamy do kontaktu.  

Aleksander Hryniuk

Jeśli spodobał wam się ten post, udostępnijcie go znajomym i rodzinie, aby podczas podejmowania decyzji o podróży mieli aktualne informacje o sytuacji w Madrycie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram