Madryt – Covid-19, aktualne obostrzenia

Kategoria:

Aktualizacja 07.06.2021

UWAGA!!!

Od 07 czerwca 2021 Hiszpania otwiera się na turystów i wprowadza nowe zasady wjazdu na teren kraju. Między innymi dopuszczono testy antygenowe oraz bez testów będą mogły wjechać osoby, które są w pełni zaszczepione, a także są ozdrowieńcami.

Wybierając się do Madrytu, warto jest zapoznać się z aktualnie obowiązującymi zasadami związanymi z przemieszczaniem się osób w dobie pandemii. Madryt podczas tzw. drugiej i trzeciej fali zakażeń był jednym z regionów Hiszpanii, które miał najłagodniejsze obostrzenia. Podczas gdy w niektórych regionach całkowicie zamknięto działalność gastronomiczną, to władze Madrytu ograniczyły tylko ramy godzinowe w stołecznych barach i restauracjach. Poza działalnością dyskotek, czy innych lokali nocnych, która była zabroniona, jak na dzisiejsze czasy, to wszystko działało w miarę normalnie. Oczywiście z pewnymi ograniczeniami i zaleceniami. Otwarte były również wszelkie obiekty muzealne, jak Muzeum Prado czy Pałac Królewski. Mogliśmy również przemieszczać się po regionie i odwiedzić np. olbrzymi pałaco-klasztor El Escorial.

Od 9 maja, kiedy skończył się stan alarmowy, zniesiono godzinę policyjną w Madrycie, a także otwarto granice między regionami. Otwarcie granic przywraca nam możność odwiedzenia okolicznych miasteczek, które znajdują się niedaleko od stolicy Hiszpanii i są wpisane za listę światowego dziedzictwa UNESCO, takich jak Toledo, Segowia i inne.

Informacje podane dotyczą Wspólnoty Madrytu. Należy zwrócić uwagę, że każdy region w Hiszpanii ma swoje własne ograniczenia.

KORONAWIRUS COVID-19- AKTUALNE OBOSTRZENIA OBOWIĄZUJĄCE W MADRYCIE

Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii (a co za tym idzie, obejmu to również oczywiście Madryt) drogą powietrzną lub morską muszą poddać się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia. Ponadto wszyscy są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego, dostępnego na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Formularz generuje kod QR, który należy okazać na granicy.

Wymagany test

Od 23 listopada 2020 roku, wszyscy pasażerowie przybywający do Hiszpanii z państw ujętych na liście ryzyka (w tym również z Polski, stan na dzień 15.04.2021, według dokumentu Ministerstwa Zdrowia z listą krajów i stref), zobowiązani są do posiadania negatywnego wyniku testu

Zaświadczenie musi być wydane w ciągu 48 godzin przed przyjazdem do Hiszpanii. Dopuszcza się zarówno testy molekularne jak i antygenowe.

Obecnie uznawane są wynik następujących testów typu:
 • PCR (RT-PCR),
 • TMA (ang. Transcription Mediated Amplification),
 • RT-LAMP (ang. Reverse Transcriptase Loop-Mediated Isothermal Amplification).
 • od 07.06.2021 dopuszczono również testy antygenowe, które są uwzględnione w wykazie opublikowanym przez Komisję Europejską na podstawie Zalecenia Rady 2021/C 24/01.

Zaświadczenie w formie papierowej lub cyfrowej (w języku hiszpańskim i/lub angielskim, francuskim, niemieckim lub z tłumaczeniem uwierzytelnionym na język hiszpański) musi zawierać: datę badania, dane osobowe pacjenta oraz numer dokumentu (wskazany w formularzu sanitarnym), rodzaj przeprowadzonego testu, oznaczenie i dane kontaktowe do ośrodka medycznego wykonującego test oraz wskazanie negatywnego wyniku.

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy

Zgodnie z nowymi obostrzeniami osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą liczyć na ułatwienia przy wjeździe do Hiszpanii. Osoby, które co najmniej na 14 dni przed wjazdem będą w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, zostały zwolnione z posiadania testu na obecność koronawirusa. Z testu zwolnione są również ozdrowieńcy , którzy przeszli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy.  Niezbędne będzie zaświadczenie w języku hiszpańskim lub angielskim.

Osoby zaszczepione musza posiadać zaświadczenie w języku hiszpańskim lub angielskim z następującymi danymi: : imię i nazwisko osoby zaszczepionej, datę szczepienia ze wskazaniem przyjęcia ostatniej dawki, rodzaj przyjętej szczepionki, liczbę przyjętych dawek/wskazanie przyjęcia pełnego szczepienia, kraj, w którym dokonano szczepienia oraz wskazanie instytucji wydającej zaświadczenie.

Zaświadczenia dla ozdrowieńców muszą być wydane conajmniej 11 dni od pierwszego negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2.  Zaświadczenia ważne są 180 dni i powinny zwierać następujące informacje: imię i nazwisko, datę pierwszego testu z wynikiem pozytywnym, wskazanie rodzaju przeprowadzonego testu NAAT oraz wskazanie kraju w którym przeprowadzono test.

Natomiast od 1 lipca 2021 r. w Hiszpanii będzie obowiązywał unijny cyfrowy certyfikat COVID-19. Od tego momentu przy wjeździe do Hiszpanii będziemy mogli posługiwać się kodem QR zawartym w certyfikacie, który zawierał będzie informacje o szczepieniu, czy przeszliśmy chorobę lub mamy negatywny wynik testu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Podróżujący z Indii muszą odbyć obowiązkową kwarantannę trwającą 10 dni po przybyciu do Hiszpanii lub 7 dni w przypadku dostarczenia negatywnego RT-PCR, lub innych dopuszczalnych testów.

OGRANICZENIA OBOWIĄZUJĄCE WE WSPÓLNOCIE MADRYTU

 • lokale gastronomiczne, kina, teatry, sale koncertowe czynne do godz. 01:00 w nocy;
 • maksymalnie 8 osób przy stoliku na zewnątrz restauracji czy baru, natomiast w środku może być tylko 6 osób;
 • maseczki są obowiązkowe, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Madryt, Covid-19 aktualne obostrzenia

DODATKOWE OGRANICZENIA W TZW. ZBS

AKTUALNIE NIE MA ŻADNEJ STREFY ZBS

Zona Basica de Salud (ZBS) są to strefy działania ośrodków zdrowia. Madryt od dłuższego już czasu wprowadził selektywne ograniczenie w swobodzie przemieszczania się, które dotyczą ZBS. Są to tereny, które podlegają do danego ośrodka zdrowia. W jednej dzielnicy możemy mieć jeden lub kilka ośrodków zdrowia i często ich nazwy nie mają nic wspólnego z nazwą miasteczka czy dzielnicy. Co tydzień w zależności od ilości nowych przypadków  podawana jest lista stref ZBS, które zostają objęte dodatkowymi restrykcjami. 

Co to oznacza, kiedy dana strefa jest objęta dodatkowymi ograniczeniami?

Oznacza to ograniczenia w przemieszczaniu się zarówno do strefy, jak i na zewnątrz. Osoby, które zamieszkują daną strefę, nie mogą przemieszczać się poza swoją strefę. Mogą poruszać się tylko wewnątrz. Osoby, które są z poza strefa, nie mogą wkraczać do danej strefy. Wyłączone z tego są osoby, które:

 • wracają do swojego stałego miejsca zamieszkania, 
 • muszą przemieszczać się w celu wykonana pracy, pójścia do szkoły, do lekarza, ośrodków zdrowia, itp. 
 • w celu pomocy osobom starszym i opieki nad nimi, 
 • załatwienia spraw urzędowych w instytucjach finansowych, sądowych itp. 
 • z powodu siły wyższych lub innych nagłych sytuacji
 • inne powody, które są w jakiś sposób uzasadnione. 

Na stronie Wspólnoty Madrytu możecie znaleźć mapę interaktywną, gdzie w prosty sposób można zobaczyć jakie strefy są aktualnie na liście. Również, na tej samej stronie jest wzór zaświadczenia, które pozwala na przemieszczanie się pomiędzy strefami włączonymi na listę z ograniczoną mobilnością.  

Jeśli macie jakiekolwiek pytania co do aktualnej sytuacji w Madrycie zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszelkie wasze pytania, czy wątpliwości. Zapraszamy do zwiedzania Madrytu z nami.

Madryt z przewodnikiem

Pamiętajcie również, że jedną z najlepszych form poznania Madrytu i jego okolic jest odkrywanie go razem z lokalnym przewodnikiem po Madrycie. Dlatego też zapraszamy na nasze wycieczki, które pozwolą wam zobaczyć Madryt, dowiedzieć się o jego zwyczajach, historii poprzez jego mieszkańców. Wszystkie nasze wycieczki są dostosowywane do zainteresowań naszych klientów. Zawsze możecie też liczyć na naszą pomoc w organizacji waszego pobytu, jak i rekomendacje miejsc na noclegi, posiłki, rozrywkę czy odpoczynek. Zapraszamy do kontaktu.  

Aleksander Hryniuk

Jeśli spodobał wam się ten post, udostępnijcie go znajomym i rodzinie, aby podczas podejmowania decyzji o podróży mieli aktualne informacje o sytuacji w Madrycie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram