Co ma wspólnego Madryt i wermut?

Kategoria:

Dzisiaj chcielibyśmy wam opowiedzieć o jednym z najbardziej typowych napoi alkoholowych, który poza piwem i winem jest pijany w Madrycie. Według brytyjskiej firmy Kantar, która jakiś czas temu przeprowadziła badania dotyczące nawyków spożywania alkoholu poza domem w Hiszpanii, trunkiem najczęściej spożywanym przez Hiszpanów, jest piwo. Prawie połowa z nich, czyli 46%, wybiera ten złocisty napój. Myślę, że do tematu piwa jeszcze kiedyś wrócimy, aby pokazać, iż w Hiszpanii jest coś więcej poza San Miguel. Zanim przyjechałem na stałe do Hiszpanii, to zawsze miałem wrażenie, że w kraju Cervantesa mają tylko jeden rodzaj piwa, czyli San Miguel, które pijałem między innymi na wakacjach w Tajlandii.

Tymczasem dzisiaj zajmiemy się tą drugą połową mieszkańców Hiszpanii. Szczegółowa analiza danych badania firmy Kantar przynosi nam zaskakujące informacje, bo to, co pijemy, zależy od wielu czynników, jak wiek, płeć, ale w szczególności od tego, w jakim regionie się znajdujemy. Jak wybierzemy się na północ Hiszpanii, do regionu Nawarry, Rioja, to poza piwem, preferowanym napojem alkoholowym dla prawie 30% mieszkańców tamtego obszaru jest wino. W Katalonii, aż 15% pije Cave, czyli hiszpańskiego szampana. A jak to wygląda w Madrycie, co poza piwem piją mieszkańcy stolicy Hiszpanii? Właśnie my madrytczycy bardzo często wybieramy między innymi wermut. Pijemy go przez cały dzień, ale głównie jako aperitif.

Wermut i jego historia

Pierwsze receptury wermutów pochodzą z XVI wieku. Jednak historia win zaprawianych ziołami sięga znacznie dalej, bo już starożytni Grecy i Rzymianie mieli w zwyczaju dodawać do wina aromatyczne zioła i dosładzać je, nie tylko w celu uzyskania leczniczych właściwości, ale też po to, aby polepszyć smak, bo ówczesne wino w postaci naturalnej pozostawiało wiele do życzenia i nie nadawało się do picia. Początkowo napój ten nosił nazwę hipokras, prawdopodobnie dlatego, że za jego twórcę uznawany był słynny starożytny lekarz z wyspy Kos – Hipokrates. Miał on w zwyczaju doprawiać wino migdałami i ziołami.

Jednak ten pierwotny napój różnił się znacznie od tego wermutu, którego smak znamy obecnie i który najprawdopodobniej powstał w XVIII wieku, a jego ojcem był kupiec z Turynu, Antonio Benedetto Carpano. Początkowo miał to być cudowny eliksir na wszelkie dolegliwości. Jednak szybko zyskał sobie zwolenników jako trunek. Aczkolwiek jeszcze do XX wieku uważano, że ma lecznicze właściwości. A co niektórzy nadal tak myślą.

Jeśli chodzi o nazwę, to wywodzi się od niemieckiego słowa – Wermut, które znaczy piołun, będący główny ziołowym dodatkiem do wina.

Nie ma jednej receptury na wermut, ale kilka rzeczy jest niezmiennych – tak, jak wino, które stanowi 70-75% składu produktu finalnego. Do produkcji używa się win białych lub czerwonych, których fermentacja zostaje zatrzymana w określonym momencie przez dodanie destylatu w postaci brandy, po to, by zachować w winie naturalny cukier gronowy i owocowy aromat. Następnie dodaje się ziołowe i korzenne nalewki i dojrzewa od 3 do 6 miesięcy. Następnie poddawany jest wymrażaniu, czyli obniżamy temperaturę do 0 st. C, aby wytrąciły się osady. Po tym procesie wermut się pasteryzuje i butelkuje.

Wermut w Madrycie

W Madrycie wermut głównie pijemy z kostkami lodu i kawałkiem cytryny czy pomarańczy. Bardzo często jest to tzw. vermut de grifo, czyli wermut nalewany bezpośrednio z beczki, tzw. wermut z kija. Podczas naszych wycieczek po Madrycie jednym z miejsc, które odwiedzamy, jest hala targowa Mercado de San Miguel (aktualnie z uwagi na pandemie hala jest zamknięta), gdzie idziemy na słynny wermut z kija.

Wermut można również spotkać w wersji w kieliszkach koktajlowych z niewielką ilością campari i mgiełką ginu, aby skosztować tę wersję, polecamy bar La Concha na Cava Baja.

Kolejna wersja to tzw. yayo, co oznacza dziadek, jest to mieszanka wermutu z ginem i casera, czyli słodką wodą gazowaną. I tutaj polecam taki tradycyjny bar madrycki, którym jest Bar Casa Camacho.

Gdzie pójść na wermut

A poniżej kilka madryckich barów, gdzie można napić się tego słynnego napoju, który podobno ma właściwości lecznicze.

El Anciano Rey de los Vinos

Propozycje miejsc z wermutem zaczniemy od okolic pałacu królewskiego. Dosłownie naprzeciwko wejścia do katedry od ulicy Bailén, która znajduje się przy samym Pałacu Królewskim, jest bar, do którego warto wstąpić i spróbować tego wyśmienitego napoju. Bar El Anciano Rey de los Vino to tradycyjna tawerna, która w 2009 obchodziła sto lat działalności. Tam można spróbować nie tylko słynnego wermutu nalewanego z beczki, ale też ich własnej produkcji wino słodkie El Anciano czy wyśmienite carajillo, czyli kawę a niewielką ilością alkoholu (brendy lub whisky).

  • Adres: Calle de Bailén, 19, 28013 Madrid

Taberna LA CONCHA

Kolejny bar to jeden z moich ulubionych barów, który znajduje się na słynnej ulicy z barami tapas, Calle Cava Baja. Jest nim tawerna la Concha, która oferuje koktajl o nawie Manuela, czyli wermut własnej produkcji, który podawany z dodatkiem Campari oraz mgiełką ginu. W swojej ofercie mają ciekawą propozycję różnych tapas. Bar został założony w 1996 roku i jest dobrym przystankiem pomiędzy plaza Mayor a dzielnicą la Latina.

  • Adres: Calle de la Cava Baja, 7, 28005 Madrid

La Perejila

Na tej samej ulicy co poprzedni bar La Concha znajduje się kolejne kultowe miejsce z wermutem, to bar La Perejila. Zarówno jego nazwa, którą zawdzięcza słynnej śpiewaczce ludowej z początku XX wieku, jak i cały wystrój lokalu, jest hołdem dla andaluzyjskiego folkloru, a w szczególności andaluzyjskiej copli, co widać w menu, w którym znajdują się dania z nazwami związanymi z tym gatunkiem muzycznym: perejilas, castañuelas, czyli kastaniety, lunares, peinetas o estoques.

  • Adres: Calle de la Cava Baja, 25, 28005 Madrid

Casa Camacho

Tym razem przenosimy się do dzielnicy Malasaña w okolice placu Dos de Mayo. Tam na ulicy San Andres znajduje się kolejny tradycjami bar, a jest nim Casa Camacho. Bar od lat dwudziestych XX wieku serwuje tapas i oczywiście słynny vermut de grifo (wermut z beczki). Dekoracja lokalu jest prawie niezmieniona od początku jego działalności z autentycznymi kranikami do nalewania wermutu z beczki, tak typowymi dla madryckich tawern. Jedną z propozycji serwowania wermutu jest tzw. yayo, co oznacza dziadek, czyli mieszanka wermutu z ginem i caserą, czyli słodką wodą gazowaną.

  • Adres: Calle de San Andrés, 4, 28004 Madrid

Bodegas Rosell

Na tyłach dworca Atocha, jakieś 600 metrów do Muzeum Reina Sofia znajduje się kolejna żywa legenda Madrytu, czyli bar Bodegas Rosell. Jego klasyczny wygląd i dekoracja typowa dla tradycyjnych tawern sprawią, że z większą przyjemnością będziemy delektowali się wermutem. Powstaje w 1920 roku jako sklep z winami, a następnie zamieniony na lokal gastronomiczny. Poza wermutem mają fantastyczną ofertę win, takich jak Las Moradas z madrycką apelacją. Lokal ma fantastyczną kuchnię, w której znajdziemy między innymi rewelacyjne krokiety z szynką, dorszem czy serem cabrales.

  • Adres: Calle del Gral. Lacy, 14, 28045 Madrid

Bodegas Casas

Kolejna propozycja w okolicy dworca Atocha, tym razem po drugiej jego strony, to założony w 1923 roku bar Bodegas Casas. Rewelacyjny wermut, który jest podawany schłodzony i bez kostek lodu, co nie jest typowe dla Madrytu. W swoje ofercie mają różnego rodzaju konserwy, czy marynowane sardele (boquerones en vinagre). Lokal znajduje się niedaleko Parku Retiro i w okolicy Królewskiej Fabryki Tapiserii, Panteonu Osób Zasłużonych czy Królewskiej Bazyliki Matki Boskiej z Atocha.

  • Adres: Av. de la Ciudad de Barcelona, 23, 28007 Madrid

La Inquilina

Ostatnio pisaliśmy wam o Picasso i o tym, że podczas swojego pierwszego pobytu zamieszkał w dzielnicy Lavapiés. Dlatego też nie może zabraknąć propozycji z tej dzielnicy. Bar La Inquilina jest dobrym połączeniem tradycji i awangardy. Lokal powstaje ponad 20 lat temu, kiedy to zamieniono dawny sklep z meblami na kolorową i przytulną tawernę. W swojej ofercie wermutu z beczki proponują madrycki wermut Zecchini, ale poza nim mają bogatą kartę różnych wermutów z całej Hiszpanii.

  • Adres: Calle del Ave María, 39, 28012 Madrid

Feito Río

Tym razem propozycja w okolicy parku Madrid Rio. Jest to współczesny park, który powstał w XXI w. w miejscu, gdzie dawniej przechodziła obwodnica śródmiejska M30. Tam, gdzie był asfalt i sznur ciągnących się samochodów, dzisiaj mieszkańcy Madrytu mają idylliczny krajobraz. Dla wszystkich tych, którzy wybiorą się na spacer nad rzekę Manzanares i będą niedaleko dawnej ubojni Matadero, czy centrum handlowego Plaza Rio 2 polecamy wermut w Feito Río. W szczególności warto spróbować ich specjalność, którym jest wermut z pomarańczą, rozmarynem i aromatem fiołków.

  • Adres: Calle de Eugenio Caxes, 14, 28026 Madrid

To tyko niektóre propozycje z ogromu barów w Madrycie, które serwują typowy wermut z beczki (vermut de grifo).

Madryt z przewodnikiem

Pamiętajcie również, że jedną z najlepszych form poznania Madrytu i jego okolic jest odkrywanie go razem z lokalnym przewodnikiem po Madrycie. Dlatego też zapraszamy na nasze wycieczki, które pozwolą wam zobaczyć Madryt, dowiedzieć się o jego zwyczajach, historii poprzez jego mieszkańców. Wszystkie nasze wycieczki są dostosowywane do zainteresowań naszych klientów. Zawsze możecie też liczyć na naszą pomoc w organizacji waszego pobytu, jak i rekomendacje miejsc na noclegi, posiłki, rozrywkę czy odpoczynek. Zapraszamy do kontaktu.  

Aleksander Hryniuk

Jeśli spodobał wam się ten post, udostępnijcie go znajomym i rodzinie, aby podczas następnej podróży mogli odkryć zakątki Madrytu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram