Park Jana Karola I w Madrycie

Zielony Madryt

Madryt jest jedną z najbardziej zielonych stolic świata. Na terenie miasta znajduje sie ponad 6000 hektarów parków i terenów zielonych, co stanowi ponad 18 m2 zieleni na mieszkańca. Najbardziej znanymi są Park Retiro i Casa de Campo. Niemniej jednak w miarę rozrastania się granic miasta, oprócz nowych osiedli powstawały również nowe parki. Doskonałym na to przykładem jest Parque Juan Carlos I (Park Jana Karola I) uroczyście otwarty w 1992 roku, kiedy to Madryt pełnił zaszczytną funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. W tym samym roku odbyły się Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie i Wystawa Światowa w Sewilli.

„Palce” (Mario Irarrázabal, Chile, 1994)


Park Jana Karola I

Park Jana Karola I zajmuje powierzchnię 160 ha, co czyni go jednym z największych co do wielkości parków Madrytu po Casa de Campo (1722,6 ha) i Parku Valdebebas-Felipe VI (470 ha). Autorami tego założenia są José Luis Esteban Penelas i Emilio Esteras Martín. Na terenie parku znajduje się jezioro, amfiteatr na 9,5 tys. widzów oraz 19 rzeźb abstrakcyjnych, których autorami są międzynarodowi artyści. Na szczególna uwagę zasługują dzieła: Palce (Mario Irarrázabal, Chile, 1994), Spotkania (Mustafa Arruf, Hiszpania, 1998), Przestrzeń Méjico (Andrés Casillas y Margarita García Cornejo, Meksyk, 1992) czy Bez tytułu (Dani Karavan, Izrael, 1992).

W tle „Przestrzeń Méjico” (Andrés Casillas y Margarita García Cornejo, Meksyk, 1992)

Atrakcje Parku Jana Karola I

Park znajduje sie na terenie dawnego gaju oliwnego, z którego zachowało się wiele drzew. W centrum znajdują się założenia parkowe, skwer, Ogrody Trzech Kultur (żydowskiej, muzułmańskiej i chrześcijańskiej) oraz prawie dwukilometrowy kanał wodny, po którym można poruszać się wypożyczonymi kajakami. Na zewnątrz znajdują się strefy dojazdowe, 5 wejść, parkingi, audytorium oraz tereny zielone.

Plac zabaw na terenie parku Jana Karola I (Madryt)


Na terenie parku ulokowana jest ogromna liczba placów zabaw dla dzieci w różnym wieku, m.in.: zamek, statek piratów, siatki i rakiety wspinaczkowe, kolejka tyrolska i wiele innych. Oprócz tego można znaleźć boiska sportowe, tereny rekreacyjne dla seniorów oraz miejsca piknikowe. Park jest również doskonałym obszarem do jazdy na rowerze, rolkach czy do puszczania latawców.

Plac zabaw na terenie parku Jana Karola I (Madryt)


Z Parkiem Jana Karola I sąsiaduje kompleks Campo de las Naciones z zapleczem targowym IFEMA, Miejskim Centrum Konferencyjnym oraz częścią biurowo-hotelową. Park powstał we wschodniej części tego założenia.

W tle kompleks Campo de las Naciones (Madryt)

Agnieszka Sobolewska

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram