Szlakiem najstarszych cukierni w Madrycie

Dziś zabierzemy was na spacer po starówce Madrytu szlakiem najstarszych cukierni. Najstarszym lokalem w tej kategorii w stołecznym rankingu jest Antigua Pastelería del Pozo (Calle Pozo 8) założona w 1830 roku. Znajduje się ona niedaleko słynnego placu Puerta del Sol. W jej wnętrzu znajduje się wiele artefaktów z XIX wieku, między innymi kasa fiskalna z 1834 r. (ciągle działająca). Cukiernia słynie z wyrobu rosconów oraz wypieków z ciasta francuskiego.

Antigua Pastelería del Pozo (Madryt)


Na rogu Puerta del Sol i Calle Mayor, znajduje się La Mallorquina. Lokal został otwarty w 1894 roku i znany jest ze sprzedaży doskonałych neapolitanek oraz lokalnych wypieków takich jak: rosquillas i roscones, oraz słodyczy typu turrones czy violetas. Nazwa cukierni pochodzi od miejsca pochodzenia, Balearów, jednego z trzech partnerów- założycieli. Na pierwszym piętrze lokalu znajduje się kawiarnia, w której można delektować się wyrabianymi tu specjałami.

La Mallorquina (Madryt)


Kilkanaście metrów dalej znajduje się drewniana fasada kolejnej cukierni z długą tradycją. El Riojano (calle Mayor 10) założona została w 1855 roku przez Dámaso de la Maza, cukiernika królowej Marii Krystyny Austriackiej. Duża część obecnego wystroju cukierni pochodzi z 1892 roku, kiedy to lokal poddano renowacji. We wnętrzu znajdują się elementy wykonane z kubańskiego mahoniu, marmuru z Carrary i brązu. Cukiernia słynie z wyrobu tradycyjnych madryckich i hiszpańskich wypieków takich jak: roscones, panecillos de San Antón, rosquillas, azucarillos, huesos i buñuelos de santo.

El Riojano (Madryt)

W małej uliczce (Pasadizo de San Ginés 5), ukrytej za kościołem San Gines znajduje sie najbardziej znana pijalnia czekolady w Madrycie, Chocolatería San Ginés. Serwowane są w niej churros z pitną czekoladą.Churros to rodzaj parzonego ciasta formowanego w podłużne „pręty”, smażonego na oliwie z oliwek lub oleju. Hiszpanie chętnie je spożywają w ramach śniadania lub jako słodką przekąskę. Chocolatería San Ginés została otwarta w 1894. Jej wyroby sprzedawane są również w takich odległych zakątkach świata jak: Tokio, Szanghaj czy Bogota.

Chocolatería San Ginés (Madryt)


Wszystkie opisane powyżej cukiernie zostały założone ponad 100 lat temu. Oznaczone są one specjalną, metalową płytą zaprojektowaną przez słynnego rysownika, dziennikarza i humorystę, Antonio Mingote. Płyty ulokowane są przed fasadami lokali, które stanowią część historycznego dziedzictwa miasta. 

Agnieszka Sobolewska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram