Szlakiem najstarszych cukierni w Madrycie

Dziś zabierzemy was na spacer po starówce Madrytu szlakiem najstarszych cukierni. Najstarszym lokalem w tej kategorii w stołecznym rankingu jest Antigua Pastelería del Pozo (Calle Pozo 8) założona w 1830 roku. Znajduje się ona niedaleko słynnego placu Puerta del Sol. W jej wnętrzu znajduje się wiele artefaktów z XIX wieku, między innymi kasa fiskalna z 1834 r. (ciągle działająca). Cukiernia słynie z wyrobu rosconów oraz wypieków z ciasta francuskiego.

Antigua Pastelería del Pozo (Madryt)


Na rogu Puerta del Sol i Calle Mayor, znajduje się La Mallorquina. Lokal został otwarty w 1894 roku i znany jest ze sprzedaży doskonałych neapolitanek oraz lokalnych wypieków takich jak: rosquillas i roscones, oraz słodyczy typu turrones czy violetas. Nazwa cukierni pochodzi od miejsca pochodzenia, Balearów, jednego z trzech partnerów- założycieli. Na pierwszym piętrze lokalu znajduje się kawiarnia, w której można delektować się wyrabianymi tu specjałami.

La Mallorquina (Madryt)


Kilkanaście metrów dalej znajduje się drewniana fasada kolejnej cukierni z długą tradycją. El Riojano (calle Mayor 10) założona została w 1855 roku przez Dámaso de la Maza, cukiernika królowej Marii Krystyny Austriackiej. Duża część obecnego wystroju cukierni pochodzi z 1892 roku, kiedy to lokal poddano renowacji. We wnętrzu znajdują się elementy wykonane z kubańskiego mahoniu, marmuru z Carrary i brązu. Cukiernia słynie z wyrobu tradycyjnych madryckich i hiszpańskich wypieków takich jak: roscones, panecillos de San Antón, rosquillas, azucarillos, huesos i buñuelos de santo.

El Riojano (Madryt)

W małej uliczce (Pasadizo de San Ginés 5), ukrytej za kościołem San Gines znajduje sie najbardziej znana pijalnia czekolady w Madrycie, Chocolatería San Ginés. Serwowane są w niej churros z pitną czekoladą.Churros to rodzaj parzonego ciasta formowanego w podłużne „pręty”, smażonego na oliwie z oliwek lub oleju. Hiszpanie chętnie je spożywają w ramach śniadania lub jako słodką przekąskę. Chocolatería San Ginés została otwarta w 1894. Jej wyroby sprzedawane są również w takich odległych zakątkach świata jak: Tokio, Szanghaj czy Bogota.

Chocolatería San Ginés (Madryt)


Wszystkie opisane powyżej cukiernie zostały założone ponad 100 lat temu. Oznaczone są one specjalną, metalową płytą zaprojektowaną przez słynnego rysownika, dziennikarza i humorystę, Antonio Mingote. Płyty ulokowane są przed fasadami lokali, które stanowią część historycznego dziedzictwa miasta. 

Agnieszka Sobolewska

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram